fbpx
Like this post

"האימון הוא שליחות"

מערכת FASHANGA | דניאל אשכנזי | לייף סטייל | פורסם: 21.06.2020


זוהר בן רחמים מכפר יונה, מאמנת כושר כ-שנה, מתמחה באימונים פונקציונליים.[23], עולם הספורט ואורח החיים הבריא הציל את זוהר מהתגברות על הפרעות אכילה. היא מספרת על הניצוץ לעולם הספורט בעקבות התהליך שעברה: "מגיל קטן הייתי רוקדת. בתור ילדה, קצת לפני  השחרור מהצבא התחלתי תהליך עם מאמן אישי, הבנתי אחרי ה-"הפרעה" שחוויתי שאני רוצה לפעול אחרת". היא מספרת: "אני יודעת מה התחושה של הפרעת אכילה גורמת להרגיש כי הייתי שם, הרצון הזה של "אני רוצה לרדת", "אני רוצה לעשות הכול בשביל זה" אבל אמירות אלה בהחלט לא נכונות וחשוב שמישהו מהצד יסביר לך ויראה לך את הדרך הנכונה".

View this post on Instagram

לא סוד שהקורונה שינתה את שגרת החיים של כולנו. אצל חלק מהאנשים (כמוני למשל) זה בא לידי ביטוי במצבי רוח, חרדות, פחד מהלא נודע, דאגה לקרובים, לעבודה ועוד… זה לא סוד, קשה, קשה לי ואני יודעת שלא רק לי. הבחירה איך להתקדם מכאן נמצאת בידיים שלנו. האם לפחד ולשקוע לתוך המצב יקדם אותנו? כנראה שלא. זה לא אומר שצריך להלחם בזה בכל הכח, ולפעמים גם לא לעשות כלום זה מותר, בסדר ואפילו לגיטימי. אבל אנחנו יודעים שאין לנו איך לשנות את המצב כרגע, אז בואו ננסה בכל זאת להפיק ממנו את הטוב ביותר. בחרתי להתמקד דווקא בנושא התזונה, מי שמכיר אותי יותר שאני ביחסים מורכבים ולא פשוטים בכלל עם האוכל. בעקבות המצב של חוסר התנועה, ללא חדרי הכושר זה הצליח להפוך למפחיד יותר מתמיד, גורם מרכזי מבחינתי לחרדות. אז איך בכל זאת אני ״שומרת״ על עצמי בתקופה הזאת? – קודם כל אני מבינה, לוקחת בחשבון ומקבלת את זה שבעקבות חוסר התנועה, עשויה להיות עליה קלה במשקל. כמובן שבטווח זמן קצר ההשפעה לא תהיה היסטרית (אבל לאנשים כמוני גם תזוזה קטנה זה משמעותי, בעיקר בראש). – אחרי שהבנתי וקיבלתי את זה, אני מנסה להצמד לתפריט שלי, עצם זה שיש לי תפריט מרגיע אותי באופן אישי ועוזר לי להרגיש טוב יותר (כנראה שתפריט זה לא הפתרון המתאים לכולם, אבל גם ליצור מסגרת נורמטיבית ככל האפשר של שגרה שלכם תעזור כאן). – מנסה לדאוג כמה שיותר שיהיו סביבי דברים בריאים שלא יובילו אותי ל׳נפילות׳ ואכילה מוגזמת. – ״מרשה״ לעצמי מידי פעם להתפנק במשהו שבא לי ומבינה שאי אפשר לנהל אורח חיים ללא דברים שאני לא אוכלת על בסיס יום יומי. וזה לא מאוד שונה מבצב נורמלי. – אני מנסה לשמור על תנועתיות כמה שאפשר – בין אם זה אימונים עם ציוד ביתי / ללא ציוד / קופסאות שימורים (וכל מה שתרצו) ובין אם זה הליכה מסביב לבית ברדיוס של עד 100 מטר, הכל על פי ההנחיות. – כשבא לי לנשנש, אני חותכת קערת ירקות (משביע מאד ולא ״עולה״ לנו בהרבה קלוריות). – אני מעסיקה את עצמי בדברים שלא הספקתי לעשות עד היום, או בדברים שמסיחין את דעתי מהשעמום שלפעמים גורם לנו לפתוח את המקרר. – אני מקפידה על שתיית נוזלים בכמות מספקת (לפעמים אנחנו צמאים והגוף מפרש את זה כרעב) ויש עוד המון המון טיפים שאפשר לתת… לי באופן אישי, אלה הדברים המרכזיים שעוזרים. שתפו אותי מה עוזר לכם ויחד נעבור את זה. דעו, קשה לכולם, זה לא אומר שאתם לבד. אני כאן בשבילכם ❤️ The Only Way Througt | UNDER ARMOUR 2020 #theonlywayisthrough @underarmour_israel @fashanga.il @solutionsbank @shamir_pr_

A post shared by Personal trainer (@zohar_ben_rahamim) on

"האימון הוא שליחות"

"בתחום הספורט בארץ באופן כללי יש עוד לאן לשאוף, בסוף, האימון כמקצוע הוא שליחות. לעבור תהליך עם בן אדם, להביא אותו מנקודה ראשונית אל  מקום שהוא מרגיש יותר בטוח בעצמו ומשפר  לו את החיים. התחום הפך להיות מאוד גדול, את מרגישה את זה, יש לך מתאמנת שמגיעה לאימון ,וזה יותר אישי, לפעמים צריך מישהו שרק יהיה שם בשבילנו, מספיק שיש לך מישהו שהולך איתך יד ביד, וגורם לך להסתכל על הדברים מנקודת מבט אחרת ,אנחנו בני אדם ועוברים דברים, האימון משחרר ממך הרבה הורמונים טובים – אתה מרגיש יותר טוב".

נקודת המבט של זוהר כמאמנת

"יש מקום בתחום הזה להראות שאפשר לעשות את הדברים אחרת, להיראות רזה ודקיקה זה לא מה שיפה, אישה חזקה זה הרבה יותר סקסי בעייני. אני חושבת שהשוק מוצף בהמון מאמנים, הרבה שאני מאוד מעריכה, אני מגיעה ממקום נורא אישי, חוויה אישית, ממקום שכואב לי ואני רוצה לשנות, בן אם זה הורים לילדות, נערות, בנות בגילי, הטווח גילאים הוא רחב בתחום של הפרעות אכילה, לא כל מי שחוותה הפרעת אכילה היא "אנורקסית".

View this post on Instagram

במציאות בה מרגיש שהכל סביבנו קורס צריך לדאוג ליצור לעצמינו נצחונות קטנים, יעדים ברי השגה, התקדמות. ⁣ ⁣ אשתף אתכם ביעדים הקטנים שלי, כמו שכבר ציינתי, אני מתמודדת עם מערכת יחסים מורכבת עם אוכל שמשחק אצלי תפקיד משמעותי בחיי היום יום.⁣ ⁣ במציאות שבה השגרה לא מוגדרת, אני נאלצת להתמודד עם זה בצורה ישירה כחלק מההתנהלות היום יומית שלי. ⁣ ⁣ אני מגדירה לעצמי איך אורח החיים שלי יראה – האם אני שוקעת לתוך המצב ומוותרת מתוך אימפולסיביות על כל מה שעבדתי בשבילו כל כך קשה (הרי תמיד יהיו בראש הקולות הקטנים שיגידו "מה זה משנה?", "זה לא יהיה מספיק טוב", "זה גם ככה אבוד") או האם אני נלחמת ומסתגלת אל המציאות החדשה שכרגע אין לה תאריך תפוגה. ⁣ ⁣ נכון, במציאות כמו של היום הצרות האלה נשמעות זניחות אבל מעבר לשאר דאגות היום יום זו אחת ההתמודדויות הכי מורכבות שלי. אני מניחה שאני לא היחידה שנאלצת להתמודד איתן ואני מאמינה שזה תחום שניתן ליצור דרכו הצלחות קטנות ואולי אפילו הרגשה טובה.⁣ ⁣ הזמן הזה הוא זמן מעולה לסגל אורח חיים בריא יותר ופעיל יותר ולעשות משהו טוב בשביל עצמנו…⁣ ⁣ ⁣ ⁣ The Only Way is Through | UNDER ARMOUR 2020 ⁣ #theonlywayisthrough @ronshushan03 @underarmour_israel @fashanga.il @solutionsbank @shamir_pr_ @space_ibn

A post shared by Personal trainer (@zohar_ben_rahamim) on

זה משהו שמבפנים אוכל אותך, יש לי את היכולת לעזור לבנות לא להגיע לשם, להראות להם דרך אחרת, לחנך למשמעת של אורח חיים בריא, קודם כל  איך להיות בריאים, אחר כך- מגיע כול השאר. אין מישהו שמקפיד ויש לו משמעת, מוטיבציה ורצון והוא לא יגיע ליעד שהוא רוצה. כמה זמן זה יקח? זה כבר תלוי בבנאדם."

המוטו של זוהר "אם אתה לא דואג לגוף שלך- אף אחד אחר לא ידאג לו"

"יש לי יותר בעיה עם האנשים שאומרים "אין לי זמן" ,מאשר "אין לי כוח",  אנשים חושבים שאם הם יעשו אימון אחד בשבוע זה לא ישפיע או יעשה כלום, אנשים לא מבינים שלעשות אימון אחד בשבוע, מאשר 0 אימונים בשבוע- זה שחרור של מאה אחוז. אנשים משקיעים בלאכול במסעדות, מכוניות, למה לא להשקיע בגוף שלך ? זה הכי פרטי ואם אתה לא תדאג לגוף שלך- אף- אחד אחר לא ידאג לו".

"כל החיים שלנו סובבים סביב זה: מהדברים הקטנים שאנחנו עושים ביום- יום ועד הדברים הגדולים, היכולת לדבר מול קהל, להרגיש טוב עם עצמנו, להסתובב ברחוב, כשאני  לדוגמה מרימה משקולות- אני מרגישה שיא הביטחון, חזקה בדיוק כמו גבר. אם אנשים לא מוכנים שעה, שעתיים בשבוע להשקיע בעצמם- ההפסד הוא כולו שלהם".

"להגיע למקום של שלמות עצמית"

"בעידן של היום, המדיה החברתית מציירת לנו מציאות שהיא נורא יפה אבל שקרית, כל אחד מעלה מה שהוא רוצה, אבל לא את מה שבאמת קורה בחיים, בעיני צריך לחיות את החיים שלנו עם מה שעושה לנו טוב, לא לחיות את השקר. הסוד הוא להיות שלם עם עצמך, ואז לעשות הכול יותר טוב, יותר טוב ממה שהיית אתמול, לעשות את הדברים בשבילך כי בסוף אתה הדבר הכי חשוב. אדם צריך  לקבל את עצמו, ולעשות הכל כדי להרגיש יותר טוב עם עצמו, לא לעשות את זה ממקום של " אני רוצה להיראות ככה", אלא מתוך מקום של שלמות".

View this post on Instagram

הקרובים אלי יודעים שתקופת הקורונה התחילה בשבילי כאסון מוחלט – מצבי רוח, חוסר עשייה, חוסר חשק לעשייה. ממש שקעתי בגלל המצב.⁣ כל הזמן חיפשתי לחזור לשגרה וכמה שיותר מהר…⁣ ⁣ היום בדיעבד אני מבינה שהתקופה הזו היא גם מתנה גדולה שאני (ולא רק אני) זכיתי לקבל.⁣ ⁣ בטוחה שאתם שואלים את עצמכם למה, הרי התקופה הזו גרמה לרובנו להיות מובטלים (וגם לי), אני בקושי רואה את בן הזוג שלי שנמצא בצבא ובגדול היום מתחיל ונגמר בכלום אחד גדול.⁣ ⁣ מצד שני סוף סוף יש לי הזדמנות להתמודד עם עצמי. 100% לעמוד ולהתעמת עם עצמי. אין שגרה לברוח אליה ולהתעלם מכל הבעיות שאני מדחיקה או בוחרת שלא להתמודד איתן ביום יום.⁣ אין את בן הזוג שיחבק ויגיד שהכל בסדר, אין את המרחב לצאת אליו כדי לנקות את הראש, אין את החברים לשבת איתם ולשכוח שיש בכלל בעיות.⁣ ⁣ אז מה נשאר ? נשאר אותי. 100% ממני. יש לי את עצמי, ללמוד לקבל את עצמי כמו שאני, לאהוב את עצמי, לחזק את עצמי. ללמוד ולהפנים כמה כח יש בי (הרבה יותר משדמיינתי), לפרגן לעצמי ולגלות ולפתח יכולות והרגלים חדשים.⁣ ⁣ עם כמה שהמצב עצוב וכואב, אני בוחרת להודות עליו, בעיקר לעצמי, זכיתי להתפרק ל1000 חתיכות ולבנות את עצמי מחדש.⁣ ⁣ בסוף, בעיני, אדם חזק הוא לא רק אדם שמרים את המשקל הכי כבד אלא אדם שמסוגל ללמוד ולהסתגל למצב חדש, להתאים את עצמו, לפרגן, לקבל ולאהוב את עצמו.⁣ ⁣ אני יודעת שאני יוצאת מחוזקת, מה איתכם?

A post shared by Personal trainer (@zohar_ben_rahamim) on

טיפים למאמן בתחילת הדרך

"אני הלכתי לצבא ורציתי להיות קצינה כי רציתי לעשות שליחות, רציתי לחנך, כי הרגשתי שאם עשיתי את זה עשיתי עולם ומלואו,  אותו הדבר אני מרגישה בתחום של אורח חיים, אמרתי לעצמי שהיעד שלי זה להגיע לאותן בנות עם הפרעות אכילה ואני רוצה לעזור להם, לעשות שינוי בבחורה אחת ומבחינתי-עשיתי את שלי במקצוע. צריך לבוא לזה ממקום שזה בוער בך, שתעשה הכל בשביל להשיג את המטרות שלך ואם אתה לא יודע למה אתה עושה את זה – אל תעשה את זה".

התחום הזה צריך לקבל קפיצה משמעותית וזה אפשרי ברגע שעושים את זה ממקום שיש לך בעיה, ויש לך את הכלים לפתור אותה, להגיד לעצמך :אני יודע שיש משהו שמייחד אותי, שעושה אותי שלם, יותר מכול המאמנים שיש כרגע בשוק, אנשים ירצו להגיע אלי, אני לעולם לא יזלזל במקצוע הזה , לא אשן ימים ולילות- ואם יש לך את זה – לעוף על זה בכול הכוח, ולעשות את התחום יותר טוב!"

 


מותג הספורט: UNDER ARMOUR ISRAEL  | מראיינת: דניאל אשכנזי | צילום: נימרוד כהן, רון שושן, רן אלבליניג, דותן מאור | סטייליסטית ראשית: זיו מאור | איפור: שירה חסן  | שיער: אלעד מאיר |מיקום צילומים: חדר כושר ספייס אבן גבירול תל אביב | משרד יחסי הציבור והפרסום: "שמיר יחסי ציבור", "בנק הפתרונות"

אהבת?
Like this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[bsa_pro_ad_space id=7][bsa_pro_ad_space id=8]