Like this post

שנה עברה מאז שהחלה תנועת #metoo אשר סחפה את כולנו עם מסר חד וברור לעולם: לא להסתתר ,לא להתבייש, לשים קץ לפגיעות המיניות ולהפסיק את השתיקה שמלווה אותן. אומנם המהפכה לא הושלמה עדיין אבל בהחלט אפשר לראות שכן חל שינוי מסוים מאז שהכל התחיל. אז מה קרה במהלך השנה הזאת? מה היו האירועים שבלטו ביותר?

אז הנה סקירה על הרגעים הגדולים שבלטו השנה כחלק ממסע הקמפיין של metoo#.

15 לאוקטובר, 2017: שבועיים לאחר הפרסום על פשעי המין של המפיק ההוליוודי הארווי וינשטיין בפעם הראשונה השחקנית אליסה מילאנו רושמת את הציוץ שכאן בתמונה בטוויטר: ״אם היית קורבן להטרדה או תקיפה מינית כתבי #גםאני בתשובה לציוץ זה״. באמצעות ציוץ זה מחיאה את התנועה metoo שהוקמה כבר ב2006 על ידי האקטיביסטית טראנה בורק והופכת אותה לתופעה בינלאומית.

5 לנובמבר, 2017: מגישת החדשות בערוץ 10 אושרת קוטלר, בעיצומו של דיון על מהפכת הmetoo# מספרת למגישה, תמר איש שלום, על הצעה המגונה שקיבלה לפני 25 שנה ממנכ״ל קשת באותה התקופה, אלכס גלעדי. ״מה שאני עומדת להגיד לך עכשיו קשה, ולכן זה קשה לכל כך הרבה נשים לצאת עם הסיפור הזה", כמה ימים לאחר מכן גם נרי לבנת העיתונאית מספרת שגם היא הוטרדה על ידי אלכס גלעדי. לאחר מכן גם אושיות ישראליות רבות מפרסמות על מקרים אשר חוו על ידי אנשים בכירים בתעשייה.

6 לדצמבר ,2017: מגזין טיים בוחר ב״איש השנה״ שלו, בשער הנשים עוצמתיות אשר התלוננו שחוו תקיפה מינית בינהן: טראנה בורק, השחקנית אשלי ג'אד, טיילור סוויפט, ושלוש אקטיביסטיות נוספות בתנועה: אדאמה איווי, איזבלה פסקואל וסוזן פאולר. לצדן מצולמת יד של אישה לא ידוע לציבור, ללא פנים, רק בשביל להזכיר לנו שנשים רבות סביב העולם עדיין מפחדות להתלונן על תקיפה מינית.

7 לינואר, 2018: כל כוכבות הוליווד מתייצבות לטקס ״הגולדן גלובס״ בלבוש שחור – אשר בא להעביר אמירה אופנתית ואידיאולוגית כי אין סיבה ממשית לחגוג בזמן שהאשמות הולכות וגודלות. הזדהות של נשים רבות מתגלה לציבור מריל סטריפ, אופרה ווינפרי, שמקבלת פרס על מפעל חיים ומקדישה אותו לכל הנשים נאלצו לשתוק עד עכשיו. ״זה לא רק סיפור שמשפיע על תעשיית הבידור. זה סיפור שמתעלה על כל תרבות, מיקום גיאוגרפי, גזע, דת, פוליטיקה או מקום עבודה״.

16 לינואר, 2018: אסף הראל איש התקשורת מעלה באתר ה״ארץ״ מונולוג בו הוא מספר כיצד הוטרד מינית על ידי מורה שלו כאשר למד בבית הספר ״תלמה ילין״ וקורא לעוד אנשים איתו לחשוף את האמת ולא לשתוק.

20 לינואר, 2018: יותר ממיליון נשים וגברים צועדים ב״צעדת הנשים״ השנייה בניו יורק, בדיוק ביום אשר מציינים שנה לבחירתו של טראמפ לנשיאות ארצות הברית, אשר לא מזמן הסית לתקיפות מיניות.

25 למאי, 2018: הארווי וינשטיין מודה באשמה ומסגיר את עצמו לידי המשטרה. ההאשמות שבהן הוא מואשם הן פחותות בהרבה ממה שכבר נחשף בתקשורת, ובימים אלה הוא מצפה למשפטו במעצר בית.

27 לספטמבר, 8 לאוקטובר ,2018: ד״ר כריסטין פורד מספרת מול כל העולם ומול חברי הסנאט כיצד המעומד לנשיאות בית המשפט העליון בארצות הברית, ברט קוואנו, תקף אותה מינית לפני שנים. בסופו של דבר קוואנו מושבע לתפקיד תוך התעלמות מהאשמות שבאו מנשים נוספות ובלעג על כך שלא התלוננה ברגע האמת.

מתוך כך נוצר קמפיין נוסף #למהלאהתלוננתי אשר סחף את הרשת ונשים רבות שחוו תקיפה מינית לחשוף את הסיבות שלהם ללמה הם לא סיפרו על מה שחוו הרבה לפני כן.

כבר שנים נשים נלחמות בשביל לשנות את המוסכמה החברתית שגורמת לנשים לשתוק ולא לדבר על מה שהם עברו אפשר לראות שבאמת הקמפיין הזה מכולל שינוי וימשיך לכולל גם בעתיד ,אני אישית הולכת להמשיך לתמוך בו עד שנגיע לשינוי חברתי.

"הם תמיד אומרים שזמן משנה דברים, אבל למעשה אתה צריך לשנות אותם בעצמך."- אנדי וורהול

Xoxo, רון ❤️

אהבת?
Like this post

4 תגובות ל“One year to #metoo

 1. לאה הגיב:

  תודה רבה על סקירה ממצה של האירועים. הלוואי שנגיע במהרה לזמן שבו לא נזדקק עוד לקמפיין הזה.

 2. גלית קידר הגיב:

  פוסט חזק ומאוד חשוב.
  אם אנחנו לא הצלחנו לעמוד מול אותם תוקפים, בגלל סיבות חברתיות כאלה ואחרות, אנחנו צריכות לעשות הכל כדי שהילדים שלנו לא יחיו בעולם כזה
  #גםאני
  #למהלאהתלוננתי – הוא היה קצין בדרגה מעלי שאיים להוריד לי את הסיווג הביטחוני, ובסוף גם עשה את זה.

 3. סהר הגיב:

  פוסט מאוד מעניין! תודה על הסקירה

 4. מיכל מנור הגיב:

  סקריה מאד מעניינת ויופי של רעיון לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *