Like this post

בעולם בו נדמה שחדר הכושר שייך לחטובים בלבד, לא קל להיות אישה גדולה שרוצה להתעמל…לפני כ6 שנים נרשמתי לחדר כושר לראשונה בחיי, חדר כושר שהיה כמה מטרים מהבית שלי בגבעת שמואל, ידעתי שבטח אני אראה המון מכרים וחברים מהעיר והדבר קצת הביך אותי, למען האמת הייתי אפילו יותר רזה מהיום, אבל גם עם בטחון עצמי נמוך יותר מהיום אבל החלטתי ללכת על זה בכל מקרה כי מאוד רציתי להתחיל להתאמן.

לצערי, זו הייתה הפעם הראשונה שחוויתי מבוכה בחדר כושר ומאז עדיין היו כמה וכמה מקרים, כמובן שזה לא היה קשור לחדר כושר עצמו אלא לאנשים מסביב ולתפיסה החברתית שלהם.

התחלתי להרים משקולות במשקל נמוך כי כולנו הרי צרכים להתחיל מאיפשהו, וקלטתי בפינה הימנית שני בחורים, לא ילדים, באיזור גיל ה30 כזה, בוחנים אותי בכל תנועה, מתלחששים וצוחקים, החלטתי לגשת לאחד מהם ולשאול מה כ"כ מצחיק? ואז אחד הבחורים ברוב חוצפתו אמר "את מרימה 4 קילו בכל צד", ואני "כן..ו..?", והוא –  "עם כל המשקל שלך זה מה שאת מסוגלת? הייתי ממליץ לך לרוץ קודם" והוא וחבר שלו נקרעו מצחוק.
בתור ילדה בת 21 זה מאוד כאב לי, ברור שגם לא הגעתי למכון במשך שבועיים רק מהפאדיחה והלחץ שאולי אראה אותם שוב, הזמן עשה את שלו כמובן וחזרתי להתאמן כי בכל זאת – אני משלמת כסף למכון, אני רוצה להתאמן בשביל עצמי. "אז גם לי מגיע" זה מה שחשבתי לעצמי…


הפקת ספורט – מאמנת כושר יעל בר לב, צילום: אופיר הראל

היום, אני מתבדחת על המקרים האלו שחוויתי בחדרי כושר\אימונים וכד', אבל כן חשוב לי להגיד שלהיות מותקפת ומושפלת על העובדה שאני אישה מלאה\שמנה (וואט אבר) ש"מעיזה" להתעמל, הייתה חוויה קשה וכואבת – וזו חוויה שנשים במידות גדולות מכירות טוב מדי, בעיקר בארץ. רק תשאלו כל אשה גדולה והיא תספר לכם על כל הפעמים בהן נשמות טובות מסוג כזה או אחר הציע לה להתחיל להתאמן-ודחוף.

העניין ה"מצחיק" בכל הדבר הזה – שאנשים כל הזמן אומרים שאנשים שמנים צריכים להתעמל, אבל ברגע שאת מעיזה לצאת מהבית עם מכנסי טייץ ולעשות תנועות כאלו ואחרות, מסתכלים עלייך בצורה מוזרה. בכלל, למה אנשים משייכים גודל לבריאות? יש כל כך הרבה יותר פרמטרים בבריאות פרט למשקל שאדם נושא על גופו, כפי שהוכיחו מחקרים אחרונים בתחום.

ובאמת, בעולם הסוגד לבריאות שבו אנו חיים, ניתן לראות מגמה חדשה של נשים גדולות שלא מוכנות לוותר על הכושר שלהן, במיוחד בתחום מסוים: יוגה.

השבוע נחשפתי ל ואלרי סאגון, היוגיסטית בעלת עשרות אלפי העוקבים באינסטגרם והנה מסתבר שמדובר בטרנד של ממש שאפילו יש לו האשטג משל עצמו: #fatyoga. ברחבי ארצות הברית כבר מתחילים להיפתח סטודיואים שמיועדים מפורשות לקהל של כבדי משקל, על מנת להקל על התרגול ולגרום להם להרגיש רצויים, בסביבה בטוחה. מייקל חייס הוא בעלים של סטודיו כזה ששמח לראות את הטרנד פורח: "באינסטגרם יש מאות תמונות של אנשים גדולים עושים יוגה. הם בעצם אומרים – לכו לעזאזל, אנחנו לא צריכים להיראות בצורה מסוימת כדי לעשות יוגה".

View this post on Instagram

Oh, hello all you new followers! 😙 A lot of people have been asking where you can start your own yoga practice. If you go to my website (www.biggalyoga.com direct link in description) under the FAQ there is a link called 'Getting Into Yoga' where I have made a blog post for anyone wanting some tips on how to start. This is the only way I have started so those are the only tips for now that I can offer. I'll update it soon and look for more videos and recommendations. Some have asked as well if I have a Youtube with videos. Yes I do have a YouTube, but no I don't have videos to practice. Since I am not yoga teacher trained I don't feel comfortable yet setting up videos for people to practice yet. Next year I will definitely start to work with videos there. As for Yoga Teacher Training, I'm looking up places to do my training. If there are any yogis who are yoga teacher trained, and have any recommendations on places to get certified, I would love to know! There was a place in Arizona, that I was thinking of, but I'd love to know more that I can't find on the internet! Comment here for details or email me at [email protected] with details. Hopefully trainings that will start the beginning of next year, from 2 weeks – 3 months time frame. Trying to get trained soon so I can start teaching! Thank you all again for the heart warming comments, and touching words! ❤😙❤

A post shared by Valerie Sagun (@biggalyoga) on

יכול להיות, שנשים גדולות שעומדות על זכותן להתעמל בציבור, הופכות לסוג של אקטיביסטיות. אני חושבת שאנחנו 'אקטיביסטיות מקריות', הנושא טעון, אבל אני לא בהכרח מתעמלת כדי להעביר מסר. מגיע לי להיות כאן בדיוק כמו כל אחד אחר ואני מתעקשת על הזכות הזו שלי. נשים, נערות יש לכן מקום בעולם הספורט. גם אם אמרו לך, או אמרת לעצמך שאין לך מה להציע מבחינת כושר – זה לא נכון. בניגוד לאמונה הרווחת, יש לך מה להציע לעולם הכושר והספורט ואל תתני לאף אחד לשבור אותך.


צילום: אופיר הראל

האם אנשים מלאים הם בהכרח פחות אתלטיים?

בניגוד לתדמית שמנסים למכור לכם, אם ייצא לכם להציץ לשיעור אירובי אינטנסיבי – או אפילו להשתתף באחד, תגלו שהמתאמנים המורעלים ואולי אפילו המאמנים לא בהכרח מורכבים מגברים ונשים בעלי גוף מושלם ואתלטי המכיל אפס אחוזי שומן.

כבר בשנת 2012 , השנה בה התקיימו המשחקים האולימפיים בלונדון, התפרסם מאמר בדיוק בנושא הזה, שמסקנותיו קבעו כמה דברים שסתרו לחלוטין את כל מה שאנו נוטים לחשוב על אנשים בעודף משקל ובריאותם.

מתברר, שאנשים בעודף משקל, הם לא באופן אוטומטי אנשים לא בריאים. זאת ועוד. חלקם בממוצע חי אף 3 שנים יותר על פי הסטטיסטיקה מאנשים בעלי משקל ממוצע.

המסקנה המרכזית – גוף שמתאמן באופן קבוע הוא בריא יותר – ללא קשר אם הגוף הזה שמן או רזה.  אנשים במשקל עודף שמתאמנים אכן משלמים מחיר – אבל לא מחיר “מסכן חיים” כמו שאנו רגילים אוטומטית לחשוב – כמו לדוגמה סכנה להתקף לב, סכרת או תחלואה של סרטן מסוג כזה או אחר.

המחיר מתבטא לדוגמה בכאבי מפרקים שנחשבים שכיחים ולרוב מגיעים לאחר מספר פעילויות מועט. הסיבה היא המאמץ הרב יותר והקושי שמסבה להם הפעילות, בהשוואה למתאמנים אחרים שמשקלם תקין.
כאשר גוף האדם נמצא בכושר טוב, ללא קשר למשקלו, הוא פועל בצורה יעילה ובריאה יותר מגוף שלא רגיל לפעילות בכלל.

חשוב לי להעביר את המסר ולהיות מודעים לעובדה ששמן לא אומר לא בריא, להתעודד מכך ולשאוב אנרגיות כדי להמשיך להתאמן ולהיות פעילים גם אם הדיאטה, שוב, לא נרשמת כהצלחה מסחררת.   

האמת חייבת להיאמר: למרות שנושא המשקל והקשר שלו לפעילות גופנית הוא אחד הנושאים הנחקרים ביותר בעולם והוא בטח אחד הנושאים שמעסיקים רבים מאיתנו – עדיין אין מספיק מסקנות חותכות או ידע מדויק לגבי האינטראקציה האמיתית שבין פעילות גופנית וכושר גופני, הבריאות שלנו והמשקל שלנו. אז עד שיהיו – נסו שלא להתפתות לדיאטה טרנדית וקצרת מועד אלא לאמץ לאורך זמן פעילות גופנית. גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך, היא הולכת לעשות לכם רק טוב.

בקיצור:

  • חושבים שהדרך לבריאות מקסימלית עוברת דווקא ברזון? אז זהו, שלא.
  • אדם שמתאמן באופן קבוע הוא אדם בריא יותר, ללא קשר למשקלו.
  • המכשול העיקרי הוא בתחילת האימונים, כאשר המפרקים מגיבים למאמץ הרב המופעל עליהם.
  • חושבים שדיאטה היא הפיתרון להכל? נסו לשלב אורח חיים בריא עם פעילות גופנית והכי חשוב אהבה עצמית. כל השאר יקרה כבר מעצמו.

בנימה אישית ממני חשוב לי להוסיף, שאני מרגישה הרבה יותר טוב עם עצמי כשאני מתאמנת, אפילו אם סתם יצאתי לשעה הליכה. אני מרגישה טוב בתוך בגדים. אני חזקה, וזה משהו שאני מאוד אוהבת בעצמי. לא קשה לי לסחוב דברים. כשאני עושה ספורט, אני מרגישה את הגוף שלי. אני גם באמת מאמינה שהאנדורפינים פשוט מזרימים חיוביות לגוף.

אני מתאמנת ב"סווטשופ" סטודיו לאימונים פונקציונליים שיש לו סניפים בתל אביב. עיקרון הבסיסי והמנחה של השיטה שם הוא קידום אישי של כל אישה ואישה. מה זה אומר? הם יודעים שכל אישה היא שונה ומיוחדת במינה, ושלכל אחת יש את קצב ההתקדמות שלה. לכן, האתגר שבאימון נבנה לפי קצב ההתקדמות האישי, כשתמיד יש לאן להתקדם ולאן לשאוף – השמיים הם הגבול! האימונים של הסווטשופ הינם אימונים פונקציונליים לנשים. העבודה הינה בטווחי תנועה מלאים, המשלבים עבודת כח, גמישות וקואורדינציה, עם דגש על טיפוח היציבה והתמחות מיוחדת באימוני הריון וחזרה לשגרה.


הפקת ספורט – מאמנת כושר יעל בר לב, צילום: אופיר הראל

לגביי הסיפור שסיפרתי בתחילת הכתבה, אני חושבת שתגובות כאלו של אנשים נובעות מבורות וחוסר מודעות. אנשים אומרים הרבה דברים לא נכונים. זו לא אשמתם, זה מה שמלמדים אותם. תעשיית הדיאטות היא תעשייה מאוד רווחית, ולאנשיה חשוב לקדם את המסר ששומן זה לא בריא כי יש להם דרכים 'להעלים את השומן'. אני מקווה שאנשים יתפכחו כי זה מביך אותי כבת אדם שהחברה שלנו מסתכלת על נשים כמוני בצורה כזאת, כי זו התעסקות מיותרת. ככל שאני רואה אנשים במבני גוף שונים עושים דברים מטורפים, אני מבינה כמה אנחנו מסרסים את עצמנו בגלל תפיסות ונורמות חברתיות.

אם את גם מלאה וחוששת להתחיל אורך חיים ספורטיבי, אני מקווה שהכתבה הזו עזרה לך להתעורר ולהבין שאת צריכה לעשות מה שטוב לך, מה שאת רוצה! אני ממליצה מאוד להכנס לקבוצה בפייסבוק שנקראת "מתאמנות בכל מידה" בבעלות דקל זרד, שם את תחשפי לתכנים מהממים של נשים בכל מבנה גוף שמשתפות את החוויה האישית שלהן מהאימון, את הרכישות שלהן לבגדיי ספורט ועוד.


הפקת ספורט – מאמנת כושר יעל בר לב, צילום: אופיר הראל

 

 

 

 

אהבת?
Like this post

2 תגובות ל“גם לנו מגיע – נשים מלאות בעולם הספורט

  1. Batya הגיב:

    צודקת בכל מילה ! כתבה מהממת 💥❤

  2. [email protected] הגיב:

    ניסוח מצוין, תמונות מושלמות:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *